Enota Ribica

Kostanjev pohod v dežju

V enoti Ribica imamo čudovit pogled na reko Savo. V preteklih dneh smo jo še posebej opazovali, saj je, zaradi obilice dežja, močno narasla.  Ker smo imeli načrtovan kostanjev piknik, dež pa ni hotel prenehati, smo se odločili, da piknik spremenimo v pohod v dežju. Pohod smo izvedli 15. 11. 2015, na SVETOVNI DAN HOJE. Otroke in starše smo povabili, da skupaj osvojimo naš najvišji vrh, Svibno (523 m). Pričetek pohoda je bil ob samem vznožju, kjer smo pot nadaljevali po dobro utrjeni gozdni cesti. A to ni bila navadna cesta, saj je po njej tekla zavita deroča voda, ki je otroke dobro motivirali. Ves čas so po njej hodili, tekli, nam opisovali občutke in razmišljanja. Velik del poti sploh niso opazili, da se močno vzpenjajo. Imeli  so polne roke dela z vsemi gozdnimi plodovi, ki so ležali po tleh, nabiranju vej in listja ter iskanju živali. Pod sami vrhom hriba nas je pozdravilo tudi sonce, ki je za nekaj trenutkov pokazalo svojo moč. Pod vrhom smo našli tudi močerada, ki se je skrival med koreninami dreves. Tako smo se obrnili in nadaljevali pot nazaj proti vznožju, kjer sta nas čakali vzgojiteljici s kuhanim kostanjem. Otroci so postanek izkoristili za zabavo v malem potoku, ki je nastal zaradi obilnega deževja, starši pa so ob lupljenju kostanja sproščeno klepetali. Ob pogledu na množico otrok v škornjih in pelerinah, ki hodijo po vodi, nasmeh pa čez cel obraz, ugotoviš, da so ti trenutki tisti pravi, ko otrok resnično uživa in se izrazi na način, ki ga čuti le on.

Se sprašujete, zakaj smo se odločili za aktivnost v dežju?

  • Zato, ker je to del otroštva, ker je otroštvo brez skakanja po lužah kot sadna kupa brez smetane in čokoladnih mrvic.
  • Zato, ker je to za otroka čisto doživetje, zabava, užitek in sprostitev.
  • Zato, ker takrat otrok spoznava svoje telo v drugačnih situacijah, tek pod uporom vode, skok v vodo.
  • Zato, ker doživlja spreminjanje narave – letenje kapljic.
  • Zato, ker nove hlače nimajo veze s tem.
  • Zato, ker se vam naslednjič, ko boste šli v mesto, ne bo izmuznil, ker ve, da ste slišali njegovo željo in ga boste ob dežju peljali ven.
  • Zato, ker želite, da otrok doživi otroštvo.

 Luka Sterle, dipl. vzgojitelj

FOTOGRAFIJE

Facebook
01 896 25 30
tajnistvo@vrtec-litija.si
Skip to content