Enota Jurček

Novo leto pri nas in po svetu

V mali vasi Jevnica, v vrtcu Jurček, je skupina z imenom Jurčki, to smo najstarejši otroci v vrtcu. Želeli smo spoznati, kako se novo leto praznuje pri nas in po svetu, saj vedno, ko ura odbije polnoč zaspimo, ker smo še otroci in ne moremo ostati dovolj časa pokonci. Najprej smo doma raziskovali, kako se praznuje novo leto pri nas v Sloveniji. Našli smo veliko stvari in da vam povemo, večino smo že vedeli in bili smo ponosi na to. Ugotovili smo: da postavljamo in okrasimo smrečico; pijemo šampanjec, ampak mi otroci otroškega; ko odbije ura polnoč je novo leto in veste kaj, naredili smo tudi koledar za mesec december, kjer smo vsak dan prečrtali dan, ki je že minil ter šteli, koliko dni je še do novega leta.  Prišel je čas, ko smo začeli raziskovati praznovanje novega leta po svetu. Najprej smo se skupaj zbrali in dobro napeli možgančke ter si zapisali, kaj vse si želimo izvedeti, kako praznujejo novo leto drugje. Obiskala nas je gospa Tanja, ki nam je predstavila kar tri države v katerih je praznovala novo leto. Bilo je zelo zanimivo in z velikim veseljem smo poslušali. Nato sta nam vzgojiteljici pripravili seznam z državami in njihovimi zastavami. Eno od držav smo skupaj s starši izbrali in doma preko knjig in interneta poiskali značilnosti za praznovanje novega leta v izbrani državi. Vsak otrok je svoje raziskovanje prinesel v vrtec, kjer ga je predstavili tudi drugim otrokom ter zastavico nalepil na zemljevid sveta. Na koncu, ko so vsi otroci pokazali in predstavili svoje raziskovanje, smo se v skupini odločili, da bomo imeli Jurčkovo praznovanje novega leta. V vrtec smo prinesli balone, disko kroglo, papirnate piščalke in božično-novoletne pesmi. Skupaj z vzgojiteljicama smo zarajali ob dobrem vzdušju in glasbi. Čisto na koncu pa je sledilo še presenečenje, ki so nam ga pripravile vzgojiteljice. V skupino sta prinesli otroški šampanjec in slane priboljške. Šampanjec smo pretresli in odprli. V hipu je začelo škropiti po celi sobi in hitro smo nastavili kozarčke, da se ne bi vse polilo po tleh. Ko smo vsi imeli natočen šampanjec, smo nazdravili in si voščili novo leto. Moramo vam povedati, da smo nezimerno uživali in spoznali smo veliko novih stvari.

V imenu otrok zapisala Lara Prettner, pom. vzgojiteljice

FOTOGRAFIJE.

Zapis ga. Tanje lahko preberete tukaj.

Facebook
01 896 25 30
tajnistvo@vrtec-litija.si
Skip to content