Enota Sonček

Slano poletje v vrtcu Sonček

Vroče poletne dni smo si v mesecu avgustu v enoti Sonček popestrili s spoznavanjem solinarstva. Zanimalo nas je, kako pridobimo sol. Otroci so si ogledali video posnetek o solinarstvu v Sečoveljskih solinah in se tudi sami lotili slanega poizkusa. Izdelali smo »Sončkove« soline, saj je bilo vreme za pridobivanje soli na vrtčevskem igrišču idealno – sončno in vetrovno s čim manj vlage. Otroci so v obdobju dveh dni opazovali izhlapevanje vode in sol, ki je ostala in ugotovili, da »sonce sije na vodo in voda odpluje ven, ni je več«. Poizkus smo opravili tudi s sladkorjem, saj nas je zanimalo, ali tudi sladkor ostane v posodi, ko voda izhlapi. Otroci so tudi okušali sol in sladkor in ugotavljali, kateri okus jim je bolj všeč. Ugotovili so, da so slani tudi »čips, čevapi, pomfri in voda, kjer se kopamo«, vendar so skupaj zaključili, da jim slana hrana ni preveč okusna. Dokler se nismo posladkali s slano čokolado iz Sečoveljskih solin.

Naše raziskovanje smo zaključili s slikarsko razstavo solin, sol pa smo vključili v igro s senzorično didaktičnimi pripomočki tudi v naslednjih dneh vročega poletja.

Petra Vrabec