Enota Medvedek

Zelena hiša, Bevkova 18

Oddelek s prilagojenim programom

Ej, narobno nogavičko imaš!

Ne, nismo se zmotili, ko smo v vrtcu v dveh različnih nogavičkah hodili. S preprosto in nadvse zabavno gesto smo obeležili svetovni dan Downovega sindroma.

Vsakdo pride na svet z zapisom o tem, kakšen bo, ko odraste – bo velik, majhen, svetel ali temen? Včasih se narava poigra in kakšnemu otroku v tem zapisu da dodaten kromosom. Takrat se rodi otrok z Downovim sindromom. Od ljudi z običajnim številom kromosomov se razlikuje po nekaterih telesnih značilnostih, pa tudi njegovi možgani delujejo malo drugače. Otroci z Downovim sindromom obiskujejo običajne vrtce in se lahko naučijo skorajda vsega, le da za to potrebujejo več časa in pomoči. A še vedno lahko slišimo številne stereotipe o omejenih zmožnostih posameznikov, ki imajo en kromosom več. Različne organizacije po vsem svetu 21. marca opozarjajo na diskriminatoren odnos do ljudi s posebnimi potrebami in njihov neenak položaj v družbi.  V znak podpore in spoštovanja smo se otroci in vzgojiteljice iz skupin Zmajčki in Lučka, pridružili obeležitvi svetovnega dne Downovega sindroma in se obuli v dve različni nogavički. Na ta način smo pokazali, da je biti drugačen OK! Prav tako pa smo z druženjem otrok iz rednega (Zmajčki) in razvojnega (Lučka) oddelka, to geslo udejanjili v praksi. Skupaj smo si ogledali številne zanimive pisane nogavičke in iskali skrito nogavico. Posneli smo še nekaj skupnih fotografij, ki smo jih delili tudi z Društvom Downov sindrom Slovenija in jim tako izrazili našo podporo v boju za lepši jutri ljudi, ki jim družba že ob rojstvu prilepi nalepko manjvrednega.

nogavicka (1) nogavicka (2)

nogavicka (3) ???

Po druženju smo razigrani in zadovoljni sklenili, da naslednje leto v pisane nogavičke obujemo čim več skupin v našem vrtcu.

 Vzgojiteljice oddelkov Zmajčki in Lučka

Facebook
01 896 25 30
tajnistvo@vrtec-litija.si
Skip to content