Enota Medvedek

Zelena hiša, Bevkova 18

Oddelek s prilagojenim programom

Cicibiologi v letu 2014-2015

Eksperiment št. 1 je uspel!
Na prvih tematskih uricah v letošnjem šolskem letu smo Cicibiologi iz enote Medvedek izvedli eksperiment Faraonove kače. Mali raziskovalci so pomagali pri pripravi in izvedbi poskusa in občudovali končni rezultat. Iz majhnega kupčka sladkorja in sode bikarbone je nastala dolga, črna kača, ki si jo lahko ogledate na fotografijah.

??????????????????????????????????????????????????????????????

Če bi tudi vi radi eksperimentirali, prilagamo navodila za izvedbo poskusa.

 POTREBŠČINE

  • 25g sladkorja v prahu
  • 3g jedilne sode (natrijev hidrogenkarbonat)
  • mivka (suha)
  • etanol
  • večja plastična posoda ali globok pladenj

IZVEDBA
Stehtamo sladkor in sodo, ki ju v manjši posodici zmešamo z malo etanola (tako, da dobimo gosto pasto). Na podlago damo dobro posušeno mivko in jo namočimo z etanolom. Na sredini kupčka mivke napravimo luknjico, kamor vsujemo zmes sladkorja in sode. Nato prižgemo etanol.

RAZLAGA
Pri gorenju sladkorja nastaja ogljik, ki se zaradi sproščenega ogljikovega dioksida iz natrijevega hidrogenkarbonata napne.

Špela Sedevčič, Anja Zupančič

Facebook
01 896 25 30
tajnistvo@vrtec-litija.si
Skip to content