Enota Medvedek

Zelena hiša, Bevkova 18

Razvojni oddelek

Barva jesenskih listov

»Zakaj listi padajo z dreves?« so se spraševali otroci, ko so opazovali poplesavanje listov v vetru. Pri ugotavljanju zakaj drevo odvrže liste so bili zelo domiselni. Povedali so:

 • zato, da bo padal sneg,
 • da bodo poleti novi zrasli,
 • ker je mrzlo,
 • zato, ker se zima bliža,
 • zato, ker pada dež.

Vprašali so starše in povedali:

 • Drevesa liste odvržejo, da prihranijo energijo in se zavarujejo, da listi pozimi ne bi pomrznili in se polomili.
 • Drevo odvrže svoje liste in voda ostane v koreninah, če ne se naredi led in popokajo celice in drevo umre.

Še vedno pa nas je razjedalo vprašanje, ko smo opazovali jesenska drevesa v prelepih barvah. »Zakaj  v jeseni listi spremenijo barvo?« so se spraševali in opazovali jesenske liste, ki so padali z dreves.

Otroci so povedali, da zato, ker:

 • sonce barva liste,
 • sami se pobarvajo,
 • je v oblakih dež, pa dež pada na liste in se pobarvajo,
 • ker jih sonce posuši,
 • ker so dolgo na drevesu in postanejo rumeni, ….

Ugotavljali so, kje bi to lahko izvedeli. Morda v kakšni knjigi, na internetu, ali pa bi koga vprašali.

»Jaz pa vem, da to vedo tisti, ki raziskujejo. Mislim, da se jim reče znanstveniki,« je razmišljal deček v skupini. Pa smo se lotili dela. 

V knjigi smo našli opis poskusa kromatografije, s katerim bi lahko ugotovili zakaj se to dogaja, pa nismo imeli vseh pripomočkov. Na pomoč nam je priskočil doc. dr. Gregor Hostnik, ki je raziskovalec na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Mariboru. Priskrbel nam je vse potrebno, da smo lahko izvedli poskus. Mi pa smo pripravili zelene in rumene liste in veliko radovednosti.

Pridno smo se lotili dela. Trgali smo liste, jih v terilniku stlačili, namočili v acetonu, tako dobljeno raztopino nanesli na kromatografsko ploščico in po končanem poskusu videli, katere barve so prisotne v listu. Otroci so bili vztrajni in potrpežljivi, tako kot je pri takšnih poskusih potrebno. Narisali so postopek poskusa. Kar nekaj časa smo čakali na rezultate. Končno smo izvedeli. V zelenih listih je še dovolj klorofila, saj ti zrastejo, ko je zunaj toplo in veliko svetlobe. V jesenskem času je te čedalje manj in klorofil neha nastajati, zato listi izgubijo zeleno barvo in jim ostane le še rumena.

Za skupino Kobilice zapisala Slavi Hostnik, dipl. vzg.

Fotografije

Facebook
01 896 25 30
tajnistvo@vrtec-litija.si
Skip to content