Orkester slovenske vojske na obisku v enoti Medvedek

Vsako leto se potrudimo, da v vrtec povabimo zanimive ljudi od blizu in daleč, ki otrokom predstavijo svoj poklic. Lansko leto so nas v tednu otroka navdušili litijski gasilci, letos pa so nas takoj po jesenskih počitnicah obiskali vojaki. In to ne čisto navadni vojaki, ki v maskirnih oblekah in z oklepniki skrbijo za našo varnost. Pač pa so bili to vojaki glasbeniki, člani Orkestra Slovenske vojske.

??????????????????????????????? ???????????????????????????????
??????????????????????????????? ???????????????????????????????
Orkester je bil ustanovljen leta 1996 in ga po večini sestavljajo akademsko izobraženi glasbeniki. Zasedba sodeluje na vojaških proslavah in drugih protokolarnih dogodkih, ena od njihovih nalog pa so tudi predstavitve v vzgojno-izobraževanih ustanovah. Od skupno 48 glasbenikov, jih je v Medvedka prišlo šest, vsak s svojim zanimivim instrumentom. Oblečeni so bili v elegantne uniforme, ki na prvi pogled niso spominjale na vojaško opravo. Tudi pušk niso imeli, so pa s seboj prinesli kar tri različne klarinete, bobne, činele in bas kitaro. V skrbno izbranem programu so otroci prisluhnili znanim skladbam iz risank in ljudske zakladnice. Vojaki so nam predstavili njihove instrumente, skozi pogovor smo prav vsi, od najmlajših pa do najstarejših, slišali mnogo zanimivosti in se naučili marsikaj novega. Predvsem pa smo se ob ubranih zvokih glasbe zelo sprostili. Glasba, ki je odmevala po hodnikih vrtca, je v igralnice zvabila celo naše kuharice. Ves preostanek dneva smo se pozibavali v ritmih orkestralne glasbe in si mrmrali prešerne melodije Pink Panterja, Smrkcev in Čebelice Maje.

Bili smo več kot navdušeni. Nekateri otroci so že sklenili: »Ko bom velik, bom vojak!«. S klarinetom in brez puške.

Špela M. Sedevčič, pom. vzg.

Facebook
01 896 25 30
tajnistvo@vrtec-litija.si
Skip to content