Kulturni mesec v Ribici

France Prešeren, naš največji slovenski pesnik, nam je zapustil veliko pesmi, ki jih danes spreminjamo v zgodbe in jih pripovedujemo našim najmlajšim. Njegov praznik slavi slovensko kulturo.

V naši skupini smo mesec februar zaznamovali z branjem in poslušanjem soneta o Lepi Vidi. Otrokom smo jo predstavili v glasbeni, pisni in slikovni obliki. Poslušali smo jo kitico za kitico in se pogovarjali o njeni vsebini in starinskemu jeziku. Otroci so vsako kitico upodobili na risalnem listu, tako da je nastal slikopis. Ta zdaj krasi našo garderobo in zelo slikovito ter z veliko podrobnostmi opisuje Vidino nesrečno zgodbo. Med našim potovanjem v preteklost smo spoznali, da so v času Prešernovega življenja pisali s peresi, kar smo preizkusili tudi sami. Bilo je težje kot se zdi na prvi pogled. Otrokom je s trudom in vztrajnostjo uspelo s peresi narisati Prešerna, lepo Vido in druge podobe iz soneta. Tudi s temi umetninami smo priredili razstavo. V naši igralnici smo v tem času oblikovali plesni kotiček, v katerem so se otroci ob uglasbeni pesmi o lepi Vidi lahko ustvarjalno izražali tudi s plesom z rutkami. Lotili smo se tudi ročnih spretnosti izdelave mozaika iz odpadnih ploščic. Motiv je bil seveda portret Franceta Prešerna. Otroci so v vedrih lomili ploščice in jih lepili na manjšo mizo. Prešerna smo spoznavali tudi po njegovih ostalih značilnostih: suhih figah, ki jih je imel umetnik vedno v žepu. Mozaik nam je pomagal zaključiti g. Vincenc Poglajen, ki je s fugirno maso zapolnil prostor med ploščicami in tako je nastala naša edinstvena kulturna miza Franceta Prešerna. Otroci so na svoje delo zelo ponosni in ga pokažejo vsakemu obiskovalcu naše skupine. Tudi v pesem lepe Vide so se tako vživeli, da so predlagali, da pripeljemo lepo Vido nazaj domov, da ne bo več tako žalostna. Njena rešitelja sta bila naša skrivna prijatelja, zmajčka Čarli in Neža, ki sta v tem letu postala maskoti našega oddelka. Otroci so se domislili, da bi lahko zmajčka, ki imata zdaj že krila poletela k Vidi in jo z ladjo pripeljala nazaj domov. Ladjo iz kartona smo tudi izdelali in si jo lahko ogledate v enoti Ribica. V skupino smo nato povabili vzgojiteljico Vido Žontar iz naše druge enote, ki se je v ta namen preoblekla v lepo Vido in otroke obiskala. Polni znanja in radovednosti so imeli otroci za Vido pripravljenih veliko vprašanj. Ona pa nam je pripovedovala zgodbe iz daljnih dežel.

Luka Sterle

Fotografije.

Facebook
01 896 25 30
tajnistvo@vrtec-litija.si
Skip to content