Klepetalnica za starše

V mesecu marcu in aprilu 2019 je svetovalna služba Vrtca Litija skupaj z ostalimi strokovnimi delavci in vodstvom vrtca staršem ponudila novo obliko sodelovanja s starši v obliki Klepetalnic za starše. Dosedanje oblike (predavanja, delavnice na različne teme –  Motorika govoril, Razvijanje pozornosti in koncentracije idr.) so bile s strani staršev dobro obiskane, vseeno pa smo želeli staršem ponuditi nekakšno bolj sproščeno in osebno obliko. Zavedamo se namreč, da je danes mnogo informacij o različnih temah mogoče dobiti kar na spletu (otroci s posebnimi potrebami, odvajanje od plenic, samostojnost otroka ipd.) in da si odgovore na marsikatera vprašanja starši lahko poiščejo že sami tudi v kakšnih knjigah, priročnikih ali člankih o vzgoji. A hkrati opažamo, da si starši želijo pogovore in izmenjavo izkušenj (ne samo instant rešitev), zato smo se odločili za obliko klepetalnice, kjer lahko vsak prisotni ob skodelici čaja in piškotih pove svojo izkušnjo, mnenje ali opažanje na določeno temo, obenem pa dobi še kakšno idejo od ostalih udeležencev.

Delavnici z naslovom Pohiti, mudi se! ter Kdo sem jaz, kaj zmorem in kaj lahko sta bili kmalu zapolnjeni s prijavami staršev. Na prvi delavnici z naslovom Pohiti, mudi se! smo spregovorili o spodbujanju samostojnosti otroka, kako lahko otroka na različne načine in preko vzpostavljene rutine navajamo na samostojnost a hkrati ostajamo pozorni na karakterne značilnosti otroka ter se izogibamo primerjavam otrok med seboj (vsak je drugačen, vsak potrebuje svoj čas). Na drugi delavnici z naslovom Kdo sem jaz, kaj zmorem in kaj lahko pa je beseda tekla o pojavu trme pri otrocih, zakaj in kdaj do nje prihaja in kako se soočati z njo ter ustrezno reagirati, da vseeno ohranimo pozitivno povezanost z otrokom in ostanemo mirni pri sebi.

Starši so bili na delavnicah sproščeni, odprto so spregovorili o svojih situacijah doma in predvsem so pokazali zadovoljstvo s takšno obliko sodelovanja z vrtcem. Navajamo nekaj zapisov:

» Z veseljem pridem na naslednjo klepetalnico. SUPER je bilo!«
»Zelo dobra oblika sodelovanja s starši – koristna je izmenjava izkušenj ter sproščen pogovor in vedenje, da v situaciji nisi sam. Hvala!«
»Super. Zanimive teme. Priporočam še za naprej. Mogoče sem pričakovala tudi malo »teorije«, rešitev, čeprav je dobro vedeti, da nismo sami.«
»Zelo dobro je, da se vzpostavijo delavnice. Lahko bi bile večkrat, mogoče enkrat mesečno.«
»Odlična delavnica z izmenjavo izkušenj, idej in problemov, ki jih imamo sami in z otroki. Se zavedamo, da nismo edini, ki se soočamo s težavami.«
»Zanimivo mi je bilo, ker smo se pogovarjali o stvareh, o katerih se ne pogovarjamo vsak dan, so pa zelo pomembne za celo življenje.
»Oblika, debate in podpore, ki jo starši včasih potrebujemo. Toplo priporočam.«
»Na sproščen način spoznaš, da nisi sam. Da so tvoji otroci normalni kot vsi otroci. Da so še drugi, realni načini reševanja težav, ne le teorija.«
»Super izkušnja in vzdušje. Super je bilo poslušati izkušnje drugih staršev in marsikatera izkušnja drugih mi je dala kakšno novo idejo in namige.«

starši (1) starši (2)

Zaradi zadovoljstva staršev nad takšno obliko sodelovanja z vrtcem se bomo potrudili tudi v prihodnje poiskati zanimive teme, v jeseni 2019 pa načrtujemo izvedbo že 3. Klepetalnice za starše z naslovom Odlog šolanja – DA ali NE. Če vas tema zanima, vljudno vabljeni, da spremljate obvestila.

Katja Hrastar Belšak, vzgojiteljica za zgodnjo obravnavo (izvajanje DSP)

 

Facebook
01 896 25 30
tajnistvo@vrtec-litija.si
Skip to content