Kdo nam krade čas?

Mesec oktober se v pedagoških ustanovah vsako leto začne s tednom otroka. Letošnja tematika je bila prosti čas. Zavedamo se, kako pomemben je kvalitetno preživeti prosti čas, saj je to čas, ko si otrok izbira tisto, kar ga veseli in navdušuje. Z vidika vzgojnega dela je v Modri skupini enote Ribica vsak dan načrtovan tudi prosti čas za otroke, ko se otroci samostojno odločijo kaj in s kom se bodo igrali. Vzgojitelja otrokom ponudiva igrače in material med katerim lahko izbirajo in je hkrati spodbuden na različnih področjih otrokovega razvoja. V tem času, pa se je v naši sobi dogodilo tudi nekaj nenavadnega, česar si sprva nismo mogli razložiti. Nekdo nam je vsak dan kradel čas (uro v igralnici). Ko smo se zjutraj zbrali v naši igralnici, ure ni bilo več na steni. Skrita je bila nekje v sobi in ko smo jo našli se tudi kazalci na uri niso premikali. Otrokom se je dogodek zdel zelo skrivnosten in zelo jih je zanimalo, kdo nam skriva uro. Zaradi tega, ker naša ura ni bila več na pravem mestu in ker ni več kazala točnega časa, smo kdaj pa kdaj tudi zamudili na zajtrk. Ker v našem vrtcu spodbujamo otrokovo radovednost, saj je to največji zaklad otroškega načina delovanja in ker jih vedno poskušamo aktivno vključevati v načrtovane dejavnosti, sem jih povprašal o rešitvi za naš »problem« izgubljene ure. Otroci so predlagali, da nastavimo past za tistega, ki nam krade čas. Ker je bila past dan za dnem prazna so morali poiskati drugo rešitev, in sicer so razvili idejo, da storilca na skrivaj posnamemo. S sodelavko sva pripravila fotografije z namigi, kdo bi to lahko bil. Nastavila sva figurice iz lego kock, naše lutke, mehke igrače. Ker na fotografijah ni bilo zajetega celotnega storilca in ker so bile zelo raznolike, nismo mogli določiti, kdo je kriv. Otroci so se iskanju storilca zelo motivirano posvetili, saj so ga po igralnici iskali večkrat na dan. Po sobi so bili nastavljeni namigi, ki so jim pomagali pri iskanju rešitve. Po štirinajstih dneh smo iskanje razširili tudi izven igralnice in uskladili ugotovitve, da ima storilec rdeč rep in zelene bodice na njem … kar nas je napeljalo na tematiko meseca novembra – zmaji. Če boste v Litiji opazili rdečega zmaja z zelenimi bodicami, prosimo, da nam to sporočite v Modro sobo enote Ribica.

Luka Sterle, vzgojitelj

Fotografije

Facebook
01 896 25 30
tajnistvo@vrtec-litija.si
Skip to content