Igre brez meja v Jurčku

Potreba po gibanju je, enako kot potreba po igri, otrokova primarna potreba. Z gibanjem telesa je pogojeno zaznavanje okolice, prostora, časa in samega sebe. Gibalni razvoj je v ospredju predvsem v prvih letih življenja in poteka od preprostih, osnovnih oblik gibanja (plazenje, lazenje, hoja, tek …) do sestavljenih in zahtevnejših športnih dejavnosti. V predšolskem obdobju otroci z igro pridobivajo raznovrstne gibalne izkušnje, ki jim prinašajo veselje in zadovoljstvo. Z gibanjem si otroci razvijajo intelektualne sposobnosti, pomembno vlogo ima tudi za emocionalni in socialni razvoj otroka. (povzeto iz Kurikuluma za vrtce)

Strokovne delavke enote Jurček smo v torek, 8. maja 2018, pripravile Igre brez meja za naše otroke in njihove starše. Ker se zavedamo, do so starši glavni vzorniki svojim otrokom, smo jih povabile k aktivni udeležbi. Ves dan smo gledali v nebo in držali pesti, da bo vreme zdržalo. Zbirali so se že dežni oblaki, a kljub temu smo se odločile, da igre izpeljemo. Otroci, skupaj s starši, so prišli na betonsko igrišče ŠD Jevnica, kjer smo jih pričakale strokovne delavke vrtca. Po pozdravu in kratkih navodilih smo se vsi skupaj dobro ogreli ob glasbi. Sledil je oviratlon, na katerem so starši skupaj s svojimi malčki tekli okoli igrišča in jim pomagali premagovati ovire, ki so nekaterim povzročale kar nekaj preglavic. Druženje se je nadaljevalo z igrami po postajah. Vsi so se lahko preizkusili, časa je bilo dovolj. Otroci so skupaj s starši ali z njihovo pomočjo pridno izvajali naloge kot so hoja po vrvi, metanje žoge na koš, premikanje ponjave z žogicami, zbijanje kegljev, metanje obroča na stožec, prenašanje žogic na loparju, vožnja s poganjalci skozi križišče, hoja po rokah, hoja s hoduljami,  kjer so bili zelo uspešni tudi nekateri odrasli. Posebna pohvala gre staršem, ki so naloge izvajali tudi sami in s tem svoje otroke še bolj spodbudili k gibalnim izzivom. Seveda nismo pozabili na pijačo. Ena od postaj je bila tudi stojnica z jabolkom in osvežilno pijačo, ki je otrokom in njihovim spremljevalcem dala novih moči za nadaljevanje. Po končanih nalogah smo vzgojiteljice povabile svoje malčke k sebi in jim podelile čisto prave medalje. Otroci so bili veseli, njihovi starši utrujeni in ponosni.  Vreme je zdržalo in naše druženje je šlo počasi h koncu. Bilo je lepo sončno popoldne in vsi skupaj smo naredili dobro stvar za svoje zdravje in za gibalni razvoj naših malčkov. Lepo se zahvaljujemo ŠD Jevnica za izposojo igrišča. Velika hvala pa tudi staršem, ki so se prijazno odzvali našemu vabilu in se skupaj s svojimi otroki razgibali, tekli in se igrali. Včasih se ne zavedamo, kako malo je potrebno, da svojemu otroku naredimo veliko veselje.

Tina Sirk, dipl. vzgojiteljica, v imenu kolektiva enote Jurček

Fotografije.

Facebook
01 896 25 30
tajnistvo@vrtec-litija.si
Skip to content